În Joia Mare, Preasfinția Sa Cristian Dumitru Crişan, Episcop Auxiliar al Arhieparhiei de Alba-Iulia și Făgăraș, a celebrat Denia celor 12 Evanghelii, utrenia Vinerii Patimilor. Răspunsurile au fost de studenții de la Seminarul Teologic Blaj. ALBUM FOTO Cele 12 lecturi (...)
+ MIHAI Din mila lui Dumnezeu, prin grația Scaunului apostolic al Romei și voința Sinodului Bisericii Române Unite cu Roma, Episcop al Eparhiei Greco-Catolice „Sfântul Vasile cel Mare” de București Scrisoare Pastorală la sărbătoarea (...)
Potrivit Sinaxarului, în această Sfântă zi se prăznuiesc Sfintele şi mântuitoarele şi înfricoşătoarele Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Isus Cristos, mai ales crucea și moartea. De asemenea, se mai face și pomenirea tâlharului (...)
În Sfânta și Marea Joi, de la ora 18.00, Preasfinția Sa Claudiu, Episcopul Eparhiei de Cluj-Gherla, însoțit de un sobor de preoți, a oficiat Denia celor 12 Evanghelii în Catedrala ”Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca. La (...)
De ce Binele se cuvine să ne afle pregătiți este titlul celui mai recent volum publicat de episcopul greco-catolic de Bucureşti Mihai Frăţilă. Un jurnal din vremea pandemiei, scris de curând, după trecerea printr-o formă severă de covid. „Când m-am infectat (...)