Scrie-ne un mesaj!

Dacă doriți să ne contactați pentru a ne întreba ceva sau a ne sugera ceva, sau pur și simplu pentru a ne saluta, vă rugăm să folosiți formulatul alăturat. Vom încerca să vă răspundem cât mai repede cu putință.

Echipa e-communio.ro


9 - = 3
* Toate câmpurile marcate sunt obligatorii
Ultimele știri
e-communio.ro logo

27 iunie 1953: PS Ioan Suciu, episcopul tinerilor, trece la cele veșnice (VIDEO)

 
27 iunie 1953: PS Ioan Suciu, episcopul tinerilor, trece la cele veșnice (VIDEO)
  • 27 Iun 2017
  • 3766
La 27 iunie 1953 a trecut la cele veșnice Episcopul Ioan Suciu.
 
Teolog greco-catolic. La 6 mai 1940 a fost numit episcop auxiliar de Oradea (titular de Moglena-Slatina Bulgaria). Consacrarea a avut loc la 22 iulie 1940. În 1947 a fost numit Administrator Apostolic al Arhidiecezei de Alba-Iulia şi Făgăraş.
 
Arestat la 27 octombrie 1948, a fost încarcerat la Ministerul de Interne. La 31 octombrie 1948 a fost transferat la Dragoslavele, apoi la Mănăstirea Căldăruşani (27 februarie 1949). La 27 octombrie 1950 a fost adus, împreună cu ceilalţi episcopi greco-catolici,  la Penitenciarul Sighet. Prin Decizia M.A.I. nr. 64 din 30 ianuarie 1952 a fost condamnat la o pedeapsă administrativă de 24 luni. 
 
A murit la Sighet, la 27 iunie 1953.
 
Prin Decizia M.S.S nr. 684 din 28 decembrie 1953, pedeapsa i-a fost majorată cu 24 luni în condiţiile în care Ioan Suciu decedase cu şase luni în urmă.
 
Actul de deces nr. 134 din 27 iunie 1953 a fost întocmit patru ani mai târziu, 20 iulie 1957,  drept cauză a morţii fiind trecută „insuficienţă circulatorie, enterocolită cronică”.